Skip to content

Death Foretold: Proroctwo i prognoza w opiece medycznej ad

1 rok ago

473 words

Samospełniające się proroctwo prowadzi do tego, co Christakis nazywa rytualizacją optymizmu w praktyce medycznej. Potężna metafora lekarza jako proroka uzupełnia pogląd prognozy jako znaczący, tajemniczy i wpływowy . Prorocy, dzięki boskim natchnieniom, przepowiadają przyszłość, a jednak często są niepopularni. Są zobowiązani do kontynuowania swoich proroctw dla dobra tych, którzy wolą nie słyszeć wiadomości. Te atrybuty rokowania przekazują silne moralne podteksty i motywują Christakisa do wyciągnięcia wniosku, że pomimo problemów lekarze mają obowiązek przewidywania. Książka kończy się zaleceniami dotyczącymi edukacji klinicznej i praktyki, które mogą pomóc lekarzom w wypełnieniu tego obowiązku.
Ta wyjątkowo dobrze napisana książka jest wzbogacona cytatami z wywiadów z lekarzami i audiowizualnych spotkań klinicznych, które podkreślają bolesne problemy wynikające z dyskusji o rokowaniu. Klinicyści uznają te głosy medycyny za autentyczne i wciągające. Przeszkolony zarówno jako lekarz, jak i socjolog, Christakis mówi bezpośrednio do lekarzy i przedstawia teorię społeczną bez uciekania się do żargonu.
Ta książka jest obszerna, chociaż dwa obszary mogłyby zostać poświęcone większej uwagi. Po pierwsze, Christakis przyznaje, że skupił się wyłącznie na postawach lekarzy. To pozostawia czytelnika zastanawiającego się, czego pacjenci oczekują od rozmów o rokowaniu. W jaki sposób pacjenci określają nadzieję w obliczu niepewnej przyszłości i jaką rolę pełnią lekarze w utrzymywaniu nadziei. Jak reagujemy na pacjentów, którzy żądają optymistycznego nastawienia. Musimy odpowiedzieć na te pytania przed sformułowaniem kompleksowego podejścia do dyskusji na temat rokowania. Po drugie, autor pisze, że rokowanie diagnozuje jego składnik afektywny, wywołując strach u pacjentów i lekarzy . Nie w pełni jednak bada implikacje tego stwierdzenia. Wnioski o udzielenie informacji przez pacjentów, sformułowane w formie pytań takich jak: Czy mam umrzeć. Mogą być wyrazem lęku, a nie prawdziwymi pytaniami. Jeśli ktoś nie rozpoznaje zręcznie emocji i nie poradzi sobie z nią, wówczas uczciwe prognozy Christakis mają nadzieję, że lekarze nauczą się przekazywać, że nie zostaną wysłuchani. Zarządzanie emocjami i prognostykowanie są współzależne i wymagają jednakowej uwagi.
Ta wspaniała książka oferuje najbardziej naukową analizę, jaką kiedykolwiek napisano o prognozie, i polecam ją każdemu, kto jest zainteresowany relacją lekarz-pacjent. Prognostyka jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zadań, jakie wykonują lekarze. Poinformowany przez własną praktykę, Christakis ma ogromne współczucie dla walki pojedynczego lekarza. Dowodzi z całą mocą, że zawód musi wziąć odpowiedzialność za obecne powszechne unikanie prognozy i zmianę obecnej kultury. Ten prorok jest tym, którego radą powinniśmy słuchać dobrze.
James Tulsky, MD
Veterans Affairs Medical Center, Durham, NC 27705

[patrz też: bezbarwny gaz o ostrej woni, żyła podobojczykowa, błona odblaskowa ]
[hasła pokrewne: olx stargard szczecinski, borówka czernica, brodawki wirusowe ]

0 thoughts on “Death Foretold: Proroctwo i prognoza w opiece medycznej ad”