Skip to content

Ilościowa ocena powstawania pęcherzyków żółciowych w izolowanych kupletach hepatocytów za pomocą mikroskopowej planimetrii optycznej.

1 rok ago

261 words

Izolowane kuplety hepatocytów szczura (IRHC) są pierwotnymi jednostkami wydzielania żółci, które gromadzą płyn w zamkniętej przestrzeni kanałowej z czasem w hodowli. Określiliśmy szybkość wydzielania kanalików w IRHC hodowanych przez 4-8 godzin, mierząc zmianę objętości przestrzeni kanałowej za pomocą wideo-mikroskopowej optycznej planimetrii za pomocą wysokiej rozdzielczości optyki Nomarskiego. Badanie morfometryczne w mikroskopie elektronowym ujawniło znaczny wzrost obszaru błony komórkowej po 4-6 godz. W hodowli. Wydzielanie się kanalików w podłożu podstawowym L-15 (3,8 +/- 1,3 fl / min) znacznie wzrosło z solami kwasów żółciowych żółciopędnych (10 mikroM), taurocholanem i ursodeoksycholanem (14 +/- 7 fl / minutę). Częstość wydzielania po ekspozycji na kwasy żółciowe korelowała bezpośrednio z powierzchnią kanału przed stymulacją. Natomiast czasy ekspansji po stymulacji zmieniały się odwrotnie w stosunku do początkowych objętości kanału. Kwas ursodeoksycholowy nie powodował hipercholerezy w stężeniach 10-, 100- lub 200-mikroM w porównaniu z taurocholanem, zarówno w normalnym, jak i pozbawionym tauryny IRHC. Niniejsze odkrycia potwierdzają, że wskaźniki kanalikowej wydzieliny żółciowej można określić ilościowo w IRHC za pomocą seryjnej plastyki optycznej, zarówno w stanie podstawowym, jak i po stymulacji kwasami żółciowymi. Ponadto, ursodeoksycholan nie wywołuje ostrej hipercholezy na poziomie kanału w tym modelu. Przeciwnie, zarówno kwasy taurocholowe, jak i ursodeoksycholowe indukowały sekrecję w stosunku do powierzchni błony kanałowej. IRHC są przydatnym modelem do identyfikacji kanalików choleretycznych i do badania tworzenia się kanalików żółci.Obrazy
[podobne: bataty wartości odżywcze, rozkład mzk stargard, womp stargard ]

0 thoughts on “Ilościowa ocena powstawania pęcherzyków żółciowych w izolowanych kupletach hepatocytów za pomocą mikroskopowej planimetrii optycznej.”