Skip to content

Mutacje protrombiny i czynnika V u kobiet z historią zakrzepicy w czasie ciąży i połóg ad

1 rok ago

521 words

Kobiety z historią chorób zakrzepowo-zatorowych zostały skierowane z lokalnych szpitali do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Düsseldorfie (Düsseldorf, Niemcy) w celu leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej między styczniem 1990 a grudniem 1998 r. I zostały ponownie zaobserwowane w 1999 r. W celu określenia obecności lub braku ryzyka genetycznego czynniki i inne zaburzenia trombofilii. Zarówno u kobiet, u których w przeszłości występowała choroba zakrzepowo-zatorowa, jak iu zdrowych kobiet, próbki krwi pobierano co najmniej trzy miesiące po porodzie lub trzy miesiące po zaprzestaniu laktacji, aby wykluczyć jakiekolwiek związane z ciążą zmiany w krzepnięciu i fibrynolizie. Osiem spośród 119 kobiet, u których w przeszłości występowała choroba zakrzepowo-zatorowa, otrzymywało długoterminowe doustne leczenie przeciwzakrzepowe w czasie pobierania krwi; 30 kobiet z historią zakrzepowo-zatorowej i 92 zdrowych kobiet przyjmowało w tym czasie doustny środek antykoncepcyjny. Żadna z kobiet nie miała jawnego dowodu na chorobę autoimmunologiczną lub nowotworową. Trzynaście kobiet z chorobą zakrzepowo-zatorową w wywiadzie miało jedno lub więcej powikłań związanych z ciążą: nadciśnienie ciążowe (3 kobiety), unieruchomienie z powodu przedwczesnego porodu (13 kobiet) i ciąża podwójna (2 kobiety). Pozostałe 106 kobiet, u których w przeszłości występowała choroba zakrzepowo-zatorowa, miało normalne ciąże pojedyncze, z wyjątkiem wystąpienia zdarzenia zakrzepowego. U czterech kobiet, z których żadna nie miała komplikacji związanych z ciążą, ciąża wynikała z zapłodnienia in vitro i transferu zarodków. Spośród 119 kobiet w wywiadzie zakrzepowo-zatorowym 81 miało dostawy pochwowe (68%), a 38 – cesarskie cięcie (32%).
Wszystkie kobiety z historią zakrzepowo-zatorowej miały obiektywnie zdiagnozowany epizod zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej. Zakrzepica żył głębokich została zdiagnozowana przez ultrasonografię dopplerowską lub tomografię komputerową podczas ciąży oraz przez flebografię lub ultrasonografię dopplerowską po porodzie. U 77 z tych kobiet (65%) wykonano trombektomię z całkowitym usunięciem skrzepliny w celu zapobiegania zatorowości płucnej, wydłużenia zakrzepu i zespołu podpajęczynówkowego. W szczególności wykonano trombektomię, jeśli zakrzep rozszerzył się na żyły biodrowe i żyłę dolną, lub udokumentowano pływający zakrzep. Zabieg zakończono utworzeniem tymczasowej przetoki tętniczo-żylnej, którą usunięto trzy do sześciu miesięcy później. Szczegóły i wyniki tej procedury zostały opisane w innych punktach.17-20 Spośród tych 77 kobiet, trombektomię wykonano u 39 (51 procent) w czasie ciąży i po porodzie u 38 (49 procent).
233 normalne kobiety zostały zrekrutowane przez Centrum Krwiodawstwa Heinrich Heine University i dopasowane do kobiet z historią zakrzepowo-zatorowej w zależności od wieku. Byli z tego samego regionu geograficznego, co kobiety z historią zakrzepowo-zatorowej, ale nie byli z nimi spokrewnieni. Sto pięćdziesiąt siedem miało poprzednie ciąże bez powikłań zakrzepowo-zatorowych; 148 z nich miało poród z pochwy (94 procent), a 9 z cesarskiego cięcia (6 procent).
Historie osobiste w celu udokumentowania obecności lub braku choroby zakrzepowo-zatorowej uzyskano od wszystkich kobiet za pomocą standardowego kwestionariusza
[więcej w: układ adrenergiczny, bezbarwny gaz o ostrej woni, struna bebenkowa ]
[patrz też: rozkład jazdy mzk stargard, bataty wartości odżywcze, olx stargard ]

0 thoughts on “Mutacje protrombiny i czynnika V u kobiet z historią zakrzepicy w czasie ciąży i połóg ad”