Skip to content

Wytwarzanie neuraminidazy Pseudomonas aeruginosa zwiększa się w warunkach hiperosmolarnych i jest regulowane przez geny zaangażowane w ekspresję alginianu.

1 rok ago

207 words

Patogeneza zakażenia Pseudomonas aeruginosa w mukowiscydozie (CF) jest złożonym procesem przypisywanym specyficznym cechom organizmu gospodarza i zarażającego. W tym badaniu zbadano właściwości neuraminidazy PAO1 w celu określenia jej potencjalnej roli w ułatwianiu kolonizacji nabłonka oddechowego metodą Pseudomonas. Neuraminidaza PAO1 była 1000-krotnie bardziej aktywna niż enzym Clostridium perfringens w uwalnianiu kwasu sialowego z komórek nabłonka oddechowego. Efekt ten korelował ze zwiększoną adherencją PAO1 do komórek nabłonka po ekspozycji na neuraminidazę PAO1 i był zgodny z wynikami badań in vitro wykazujących przyleganie Pseudomonas do receptorów asialogangliozydów. Regulację nanA genu neuraminidazy zbadano w Pseudomonas i sklonowano i wyrażono w Escherichia coli. W stanach hiperosmolarnych ekspresja neuraminidazy była zwiększona o 50% (P mniejsza niż 0.0004), co było zależne od OmpR w E. coli. W Pseudomonas regulacja osmotyczna wytwarzania neuraminidazy była zależna od algR1 i algR2, genów zaangażowanych w transkrypcyjną aktywację algD, która jest odpowiedzialna za śluzowy fenotyp Pseudomonas i patognomoniczny za przewlekłą infekcję w CF. W warunkach hiperosmolarnych postulowanych, aby istniały w płucach CF, nanA prawdopodobnie ulega ekspresji, aby ułatwić początkowe przyleganie Pseudomonas do dróg oddechowych.
[podobne: rozkład jazdy mzk stargard, dni stargardu szczecińskiego 2015, rozkład mzk stargard ]

0 thoughts on “Wytwarzanie neuraminidazy Pseudomonas aeruginosa zwiększa się w warunkach hiperosmolarnych i jest regulowane przez geny zaangażowane w ekspresję alginianu.”

  1. [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu szczoteczka elektryczna do zębów[…]